Pomáháme 

Charitativně se podílíme na pomoci pro Nadační fond

Výdělek z charitativní aukce poputuje na konto Honzíka a Lukáška

Aukce na 7 dílnou sadu prostírání naleznete ZDE - VYDRAŽENO
 Konec aukce ve středu 30.11. 20h. 
Aktuální aukce malovaný košík s poklopem ZDE

Konec aukce 14.12 ve 22.00 hod

Aktuální aukce pro Lukáška a najdete ji ZDE

Konec aukce je 1.11 2023 ve 22.00


Janu Vavříkovi je 69 let. Před 35 lety se mu narodil vytoužený syn Honza, bohužel rodinné štěstí brzy zkalila zpráva, že má chlapec spinální svalovou atrofii (SMA) a bude zcela nepohyblivý. Manželka se roky poté psychicky zhroutila a začala chřadnout i fyzicky. Dnes se musí pan Vavřík sám starat o oba dva.

 Síly však docházejí a malý rozpálený byt v 9. patře ostravského paneláku situaci neulehčuje, naopak. Těsný výtah, úzké chodby a schody k výtahu brání manipulaci s vozíkem, na němž syna, který má navíc tracheostomii, může na čerstvý vzduch vyvézt. Stává se, že se ven nepodívá i několik měsíců.

"Honzík byl do půl roku úplně zdravý. Ještě tehdy jeho dětská lékařka říkala manželce, že je to kluk jako buk, že je v pořádku. A pak jsem se jednou vrátil z odpolední směny a našel doma plačící manželku, protože Honzík zeslábl, neudržel ani hlavičku," popsal Novinkám Vavřík.

Diagnóza SMA přišla vzápětí. A i když se manželé snažili pro syna najít ty nejlepší lékaře, zvrátit vývoj nemoci nedokázali. Genová terapie, která zpomaluje zhoršování nemoci u dětí dnes, ještě nebyla vyvinuta.

Pocit beznaděje navíc často umocňovaly i reakce nejbližšího okolí. "Pamatuji si, že jsme přijeli na návštěvu k bratrovi a švagrová nám jen řekla: 'Ale on bude jednou těžký, neuneseš ho.' Syn měl půl roku a my byli zoufalí a místo podpory nám řekli to nejtvrdší," dodal Vavřík. "Pomáhají nám hlavně cizí lidé," dodal.

Asistenční služby Honzovi poskytuje párkrát do týdne jeho kamarádka Pavla. Pan Vavřík se totiž musí starat ještě o 74letou manželku Růženku, která je také zcela nepohyblivá a za níž dochází asistentka z ostravské Charity ČR jen třikrát do týdne. Panelový dům naposledy opustila na krátkou chvíli před dvěma lety.

"Moje paní byla po narození syna hrozně aktivní. Snažila se najít pomoc, vytelefonovávala lékaře, protože někde četla, že by snad mohli pomoci v USA. Ale tak ji to pohltilo, i ta všední každodenní péče, že vyhořela. Přerostlo jí to přes hlavu, dostala těžké deprese, vyčítala si to... Až se dostala tam, kde je teď, že jen leží," vyprávěl Novinkám Vavřík.

Lepší bydlení se snažil najít dlouhých deset let, ale marně. Rodině se proto teď rozhodl zkusit pomoci nadační fond Patříme k sobě Oli, který založili rodiče malého Oliverka, trpícího stejně jako Honza SMA.